Lagumdžija nakon sjednice UN-a: Historijska međunarodna podrška Bosni i Hercegovini
Bosna i Hercegovina je na nedavnoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija dobila izuzetno snažnu i gotovo jednoglasnu podršku međunarodne zajednice. Na toj sjednici, visoki predstavnik Christian Schmidt predstavio je izvještaj o političkoj situaciji u BiH, a prisutni ambasadori u velikoj većini jasno su iskazali podršku teritorijalnom integritetu, suverenitetu i evropskom putu naše zemlje.

Zlatko Lagumdžija, stalni predstavnik BiH pri UN-u, ocijenio je da ovako snažnu podršku Bosna i Hercegovina nije imala godinama. Prema njegovim riječima, osim opozicije iz Rusije i dijelom Kine, koja je ipak podržala suverenitet BiH, gotovo svi članovi Vijeća su pružili bezrezervnu podršku ciljevima BiH.
Schmidtov izvještaj naišao na širu podršku
Lagumdžija je posebno istakao značaj podrške Schmidtovom izvještaju, koji je detaljno izložio ključne prijetnje po stabilnost u zemlji, uključujući secesionističke poteze iz Republike Srpske. Iako je izvještaj naišao na protivljenje Rusije, većina članica Vijeća prepoznala je njegovu važnost za očuvanje mira i stabilnosti.
Posebno upečatljiv bio je nastup ambasadora Pakistana koji je, prema Lagumdžiji, snažno osudio separatističke prijetnje i uputio punu podršku jedinstvenoj, multietničkoj Bosni i Hercegovini. Pored Pakistana, podrška je stigla i od Paname, Somalije, Sijera Leonea i Gvajane – zemalja koje možda nisu tradicionalno u fokusu bh. diplomatije, ali su ovom prilikom pokazale visok nivo informisanosti i interesa.
EU i zapadne sile upozorile na posljedice separatizma
Tokom sjednice, Evropska unija jasno je upozorila da će sve radnje koje vode ka destabilizaciji i narušavanju ustavnog poretka BiH imati ozbiljne posljedice. Ambasador Francuske javno je pozvao vlasti Republike Srpske da se zaustave u svojim separatističkim ambicijama, dok su predstavnici Velike Britanije i SAD-a dali punu podršku visokom predstavniku i Misiji EUFOR-a u BiH.
Panama je, s druge strane, posebno naglasila važnost obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, uz isticanje potrebe za globalnom osudom ratnih zločina i govora mržnje. Ambasador ove zemlje osudio je veličanje ratnih zločinaca i naveo primjer iz Vlasenice, ukazujući na opasnosti takvih pojava za dugoročni mir.
Somalija zainteresovana za evropski put BiH
Jedan od pozitivnih iznenađenja zasjedanja bila je i Somalija, koja je iskazala interes za evropski put BiH, prepoznajući ga kao važan regionalni i globalni cilj. Ovaj stav dodatno ojačava poziciju BiH u očima međunarodne zajednice i pokazuje koliko je važno očuvanje kursa reformi i saradnje sa Evropskom unijom.
Pročitajte i: Američki lobisti angažovani za ukidanje sankcija Miloradu Dodiku: Istraga USAID-a kao paravan za lobiranje