Petak, 9 svibnja

Dana 4. maja 1980. godine, u 88. godini života, preminuo je Josip Broz Tito – ključna politička figura 20. vijeka u bivšoj Jugoslaviji i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih. Njegova smrt označila je kraj jedne političke ere koja je ostavila dubok trag u državama nastalim na prostoru bivše Jugoslavije.

Rođen 7. maja 1892. godine u Kumrovcu, tadašnjoj Austro-Ugarskoj, Tito je bio sedmo od petnaestero djece Franje i Marije Broz. Tokom školovanja za bravara, pokazivao je interes za radnička prava i socijalnu pravdu, što je ubrzo dovelo do njegovog uključivanja u socijalističke i sindikalne organizacije.

“Ne dozvolite da vam dolaze iz Zagreba i Beograda – i razbijaju Bosnu”: Prije 45 godina preminuo je Josip Broz Tito
“Ne dozvolite da vam dolaze iz Zagreba i Beograda – i razbijaju Bosnu”: Prije 45 godina preminuo je Josip Broz Tito

 

Rani politički i vojni angažman

Tito je učestvovao u Prvom svjetskom ratu kao vojnik Austro-Ugarske. Godine 1915. zarobljen je na Istočnom frontu i odveden u Rusiju, gdje ga je zatekla Oktobarska revolucija. Pridružio se revolucionarnim snagama Crvene garde, što je dodatno oblikovalo njegove političke stavove. Po povratku u Kraljevinu Jugoslaviju 1920. godine, učlanio se u Komunističku partiju Jugoslavije (KPJ). Tokom narednih godina, penjao se unutar partijske hijerarhije, da bi 1941. postao komandant partizanskih snaga – Narodnooslobodilačkih odreda Jugoslavije – u borbi protiv fašizma.

Titovo vrijeme vlasti

Tito je nosio čin maršala od 1943. godine, a bio je doživotni predsjednik SFRJ. Njegova vladavina, naročito do 1950. godine, često se opisuje kao autoritarna, no kasnije se uvode reforme koje vode ka liberalizaciji i većoj autonomiji republika unutar federacije. Ustav iz 1963. godine donosi značajne promjene u pravcu decentralizacije. Na Kongresu Saveza komunista Jugoslavije 1964. godine, Tito je dobio novu funkciju – predsjednika Saveza, čime se dodatno učvrstila njegova politička dominacija.

Smrt i sahrana

Nakon duže bolesti, Tito je preminuo u Ljubljani. Njegova sahrana, održana 8. maja 1980. godine u Beogradu, bila je među najvećim državnim ceremonijama 20. stoljeća. Prisustvovale su delegacije iz 127 zemalja, uključujući mnoge svjetske lidere, kraljeve, premijere i ministre. Više od 700.000 ljudi došlo je da oda počast čovjeku koji je simbolizirao jedinstvo socijalističke Jugoslavije.

Upravo se čita  Ana Brnabić pokušala odbraniti Vučića pa izazvala suprotan efekat: Neprovjereni izvor izazvao lavinu kritika

Tito je sahranjen u mauzoleju poznatom kao “Kuća cvijeća” na beogradskom Dedinju.

Poruka koja i danas odjekuje

Jedan od najpoznatijih govora Josipa Broza Tita održan je 1971. godine, a njegova poruka i danas se često citira, naročito u kontekstu političkih tenzija u regiji. Tom prilikom je izjavio:

“Ja vas upozoravam, budite budni i pazite. Ne dozvolite neprijatelju da on rovari između nas… Ne dozvolite da vam dolaze iz drugih krajeva, bilo iz Zagreba, bilo iz Beograda, pojedinci i da ovdje mute i da razbijaju Bosnu!”

Ove riječi, izgovorene prije više od pola vijeka, i dalje se tumače kao upozorenje koje zadržava aktuelnost u savremenom političkom kontekstu Bosne i Hercegovine i šireg regiona.

Share.

Prof. dr. sc. Mario Bašić Rođen je 18.11.1990 je godine u Tuzli. DIplomirao je na fakultetu politički nauka u Tuzli smjer žurnalistika Objavio je i nekoliko naučnih radova: Položaj u društvenoj svijetu, Prava radnika u Tuzlanskom kantonu, Drušveni položaj građana. Portal aktuelne.com osnovao je ciljem da probudi svijet građana i da im prenese svoje znanje putem portala

Leave A Reply