Subota, 10 svibnja

U Kaknju je upriličena svečanost povodom Dana Zlatnih ljiljana, najvećeg ratnog priznanja koje je dodjeljivano istaknutim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine (Armija RBiH) i pripadnicima tadašnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP RBiH). Događaju su prisustvovali brojni gosti, među kojima i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, i sam dobitnik ovog prestižnog priznanja.

Početak svečanosti uz historijski čas i defile

Manifestacija je započela okupljanjem građana, dobitnika ratnih priznanja i predstavnika vlasti ispred Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima i šehidima. Na tom mjestu je položeno cvijeće, a prisutni su se prisjetili herojske borbe za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. Nakon toga je održan čas historije, u kojem su naglašene ključne tačke borbe protiv agresije na BiH od 1992. do 1995. godine.

Komšić u Kaknju: "Zlatni ljiljani su branioci BiH i istine
Komšić u Kaknju: “Zlatni ljiljani su branioci BiH i istine

Slijedio je svečani defile jedinica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i MUP-a Zeničko-dobojskog kantona kroz ulice Kaknja, što je izazvalo snažne emocije kod prisutnih građana. Prizor uniforme, zastava i ratnih veterana podsjetio je na odlučnost, hrabrost i zajedništvo koje su krasili borce Armije RBiH i pripadnike policije.

Komšićeva poruka: “Zlatni ljiljani su odbranili BiH i dostojanstvo njenih naroda”

Na svečanoj akademiji koja je uslijedila u Kulturno-sportskom centru, Željko Komšić se obratio prisutnima, poručivši kako Dan Zlatnih ljiljana nije samo podsjećanje na prošlost, već i poziv budućim generacijama da čuvaju tekovine borbe.

Upravo se čita  Magarac na cesti između Vogošće i Sarajeva: Veterinarka Sanela Kavazović spriječila nesreću

– Dragi saborci, borci Armije RBiH, pripadnici MUP-a, nosioci ratnih priznanja – ovaj dan nije samo naš. On pripada cijeloj Bosni i Hercegovini. To je dan kada se podsjećamo na borbu protiv fašizma i pokušaja podjele zemlje. Danas, više nego ikad, važno je da prenesemo našu borbu i vrijednosti koje smo branili na mlađe naraštaje – izjavio je Komšić.

Dodao je da su devedesete godine bile suočavanje sa brutalnim oblicima fašizma, i da su borci iz tog vremena stali u odbranu civilizacijskih vrijednosti.

– Generacija kojoj pripadam, a koja je sa puškom branila BiH, učinila je ono što je tada bilo potrebno. Danas se borimo drugim sredstvima – pravnim, političkim i obrazovnim. Bitka još uvijek traje – poručio je.

Lendo: Dužnost nam je čuvati istinu o borbi

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine, Refik Lendo, također je prisustvovao obilježavanju i tom prilikom istakao važnost kontinuiranog pamćenja herojstva onih koji su dali najviše za svoju domovinu – vlastite živote.

– Današnji dan je prilika da iskažemo duboko poštovanje najhrabrijima među nama. Naša obaveza je da čuvamo istinu o ratu, o onome što se desilo, i da ne dopustimo iskrivljavanje historijskih činjenica. Samo tako možemo graditi budućnost u kojoj će Bosna i Hercegovina opstati kao jedinstvena i nedjeljiva država – rekao je Lendo.

Emocije i ponos: Borba se ne zaboravlja

Premijer Zeničko-dobojskog kantona, Nezir Pivić, kazao je da obilježavanje Dana Zlatnih ljiljana nosi dvostruko značenje – ponos zbog otpora i tuge zbog izgubljenih života.

– Mi danas živimo u miru zahvaljujući onima koji su stali ispred metaka i branili svoje domove. Taj mir nije došao sam od sebe, on je krvavo plaćen. Naš zadatak je da to ne zaboravimo i da prenosimo dalje – naglasio je Pivić.

Upravo se čita  KOVAČEVIĆ NE KRIJE ODUŠEVLJENJE: "Uspjeli smo ozakoniti table dobrodošlice u Republiku Srpsku!" (VIDEO)

Ko su Zlatni ljiljani?

Ratno priznanje “Zlatni ljiljan” je dodijeljeno ukupno 1.782 pripadnika Armije RBiH, među kojima se nalazilo i 13 žena. Od ukupnog broja, njih 800 je priznanje dobilo za života, dok je 982 boraca odlikovano posthumno. Pored ovog priznanja, MUP Republike BiH dodijelio je i 320 medalja za hrabrost i “Zlatnih policijskih značka”, čime su prepoznati i doprinosi pripadnika policijskih snaga u odbrani zemlje.

Ove brojke govore o razmjerama hrabrosti, ali i o ogromnoj cijeni koju je Bosna i Hercegovina platila za svoju slobodu. Upravo zbog toga, manifestacije poput ove u Kaknju imaju dvostruku ulogu – odavanje počasti i očuvanje kolektivnog sjećanja.

Share.

Prof. dr. sc. Mario Bašić Rođen je 18.11.1990 je godine u Tuzli. DIplomirao je na fakultetu politički nauka u Tuzli smjer žurnalistika Objavio je i nekoliko naučnih radova: Položaj u društvenoj svijetu, Prava radnika u Tuzlanskom kantonu, Drušveni položaj građana. Portal aktuelne.com osnovao je ciljem da probudi svijet građana i da im prenese svoje znanje putem portala

Leave A Reply