Darko Ćulum najavio povratak na čelo SIPA-e: “Moj status nikada nije riješen”
U politički osjetljivom trenutku za Bosnu i Hercegovinu, bivši direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Darko Ćulum, najavio je svoj povratak na direktorsku poziciju – što bi moglo izazvati novu institucionalnu krizu. Kako saznaju mediji, Ćulum je već obavijestio sadašnje rukovodstvo Agencije da će tokom ove sedmice doći u centralu SIPA-e u Istočnom Sarajevu kako bi razgovarali o formalnom preuzimanju funkcije.

Prema dostupnim informacijama, Ćulum se poziva na činjenicu da Vijeće ministara BiH nikada nije formalno razmotrilo ni prihvatilo njegovu ostavku, iako ju je podnio 18. marta 2025. godine. Taj formalni vakuum omogućava mu pravno uporište za povratak, jer bez službene smjene on i dalje figurira kao direktor SIPA-e u kadrovskim evidencijama.
Formalno nikad razriješen, ali faktički odsutan
Iako je predao ostavku, Ćulum se nakon toga uglavnom povukao iz rada SIPA-e. Veći dio vremena provodio je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, gdje je navodno obavljao savjetničke poslove. Ipak, nikada nije zvanično zasnovao radni odnos u MUP-u RS, što znači da mu se radni dosje i dalje nalazi unutar SIPA-e.
Ta nedefinisana situacija dovela je do njegovog statusa „ni na nebu ni na zemlji“, što je očigledno nagnalo Ćuluma da se pripremi za povratak. Prema informacijama iz političkih izvora, za taj potez je dobio i političku saglasnost lidera SNSD-a Milorada Dodika, što dodatno komplicira ionako osjetljivu situaciju.
Prijenos ovlaštenja bez razrješenja: pravna praznina
Nakon što je podnio ostavku, Ćulum je interno prenio ovlaštenja na nekoliko svojih najbližih saradnika, uključujući Novaka Mijovića i Vahidina Šahinpašića. Ova ovlaštenja bila su privremena i osmišljena da omoguće funkcionisanje Agencije dok Vijeće ministara ne donese konačnu odluku. Međutim, ukoliko Ćulum bude formalno razriješen, ta ovlaštenja bi automatski izgubila pravnu osnovu, a SIPA bi ostala bez rukovodstva – što je i bio ključni razlog neslaganja u Vijeću ministara.
Sjednica Vijeća ministara propala zbog neslaganja oko dnevnog reda
Zakazana sjednica Vijeća ministara BiH za 20. mart, na kojoj se trebalo raspravljati o Ćulumovoj ostavci, nije ni održana jer nije usvojen dnevni red. Ministar iz reda bošnjačkog naroda, Zukan Helez, tražio je da se osim prihvatanja ostavke, istovremeno imenuje i vršilac dužnosti direktora SIPA-e. S druge strane, ministri iz SNSD-a su zahtijevali da se razmatra isključivo prihvatanje ostavke, bez imenovanja zamjene. Taj politički pat pozicionirao je SIPA-u u neizvjesnost, čineći pravni i operativni status Agencije ozbiljno upitnim.
Ćulum: “Razmišljam o povratku”
U izjavi za medije, Ćulum je potvrdio da ozbiljno razmatra povratak na direktorsku funkciju. “Ima nekih razmišljanja o povratku,” rekao je kratko, potvrdivši da njegov radno-pravni status nikada nije zvanično razriješen.
Podsjetimo, njegov odlazak u martu ove godine uslijedio je nakon političkih pritisaka iz Republike Srpske, neposredno nakon što je izdat nalog za hapšenje Milorada Dodika. Nakon ostavke, Agencija je prešla u fazu tehničkog rukovođenja, ali se izbjegavalo preduzimanje bilo kakvih velikih akcija na teritoriji RS-a.
Šta dalje?
Ako Darko Ćulum uspije u svojoj namjeri da se vrati na poziciju direktora SIPA-e, BiH bi se mogla suočiti s još većim institucionalnim blokadama, posebno u oblasti sigurnosti i vladavine prava. Politička previranja oko imenovanja i razrješenja u sigurnosnim agencijama dodatno narušavaju povjerenje građana, ali i međunarodne zajednice u funkcionisanje pravne države.
Pročitajte i: Zlatko Lagumdžija: Vijeće sigurnosti UN-a pokazalo historijsku podršku Bosni i Hercegovini