HrvatskaPolitikaVijesti

POLITIČKI KAOS DOŠAO DO ERUPCIJE: Benčić odgovorila na HDZ-ov video, Plenković je oštro napao, a nije ostao dužan ni Milanoviću!

Nakon HDZ-ova videa izrađenog uz pomoć umjetne inteligencije uslijedile su reakcije Sandre Benčić, odgovor Vlade te nove oštre poruke premijera Andreja Plenkovića.

Političke napetosti između HDZ-a, Možemo! i SDP-a dodatno su se zaoštrile nakon što je HDZ objavio video izrađen uz pomoć umjetne inteligencije u kojem proziva zagrebačku vlast te stranke Možemo! i SDP. Uslijedile su reakcije oporbe, odgovor iz Vlade, a premijer Andrej Plenković kasnije se osvrnuo i na predsjednika Zorana Milanovića.

Video koji je objavio HDZ bavi se aferama koje su, prema navodima vladajuće stranke, obilježile upravljanje Zagrebom pod vodstvom Možemo!, a spominje i kampanju “Plenkovićeva inflacija” koju posljednjih tjedana provode Možemo! i SDP.

Na objavu je reagirala koordinatorica stranke Možemo! Sandra Benčić, koja je usporedila video s propagandom autoritarnih režima te kritizirala način na koji je izrađen.

“Kada već ideš to raditi, upotrijebi ljudsku kreativnost, ljudsku snagu, ljudsku inovaciju, a ne najbazičniji AI, najbazičniju umjetnu inteligenciju koja im je to složila. I gdje taj filmić onda, naravno, posljedično izaziva doslovno susramlje. Kad ga gledate, sram vas je zbog njih”, kazala je Benčić.

Na njezine izjave odgovorio je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, koji je poručio kako političke kritike uvijek izazivaju odgovore druge strane.

“Kad vi kritizirate nekoga tko radi, tko se bori, mi smo donijeli, da sad ne nabrajam, sve te mjere oko inflacije i tako dalje, a imate putujući cirkus po Hrvatskoj gdje se napada Vlada i nekorektno iznose neke stvari, onda možete očekivati da ćete dobiti odgovor na to. Tako da, to je politika i to je tako”, poručio joj je Butković.

Nakon obilježavanja završetka projekta izgradnje Centra za starije osobe u Dubrovniku, na cijelu se situaciju osvrnuo i predsjednik Vlade Andrej Plenković, koji je poručio da ga reakcije oporbe nisu iznenadile.

“Drago mi je da je spot uspješan. Ako je ekipa iz ‘Muzemo!’, kako ih spot zove, tako tankoćutna, to je zato što ih je dirnula istina. Naziv je logičan jer spominje velike afere izvlačenja novca iz gradskih institucija i proračuna, čime se oštećuje Zagrepčanke i Zagrepčane. Ne vidim da su demantirali ijednu činjenicu iz spota”, rekao je Plenković.

Dodao je kako usporedbe s Iranom smatra neutemeljenima.

“Neka pogledaju što su Starmeru govorili njegovi protivnici u britanskoj kampanji. To je očito za njih viša matematika”, kazao je.

Osvrnuo se i na ranije političke sukobe između HDZ-a i Možemo!.

“Oni koji su sami išli prijavljivati policiji da im je Mile Kekin bio na kavi s nogometašem Jelavićem, sjećate se te afere, brže-bolje su koristili ‘deepfake’ da proizvedu moj glas s potpunom neistinom i ubace ga na svoju presicu kako bi napravili diverziju. Riječ je o nekompetentnoj ekipi koju je gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković sjajno danas opisao kao kokošinjac”, rekao je Plenković.

Nastavio je s kritikama na račun političkih protivnika.

“Ne samo što su bezidejni i nekreativni, nego su i potpuno krivi. Ta ekipa mora još puno žganaca papati da se iz ‘Muzemo!’ pretvore u ozbiljnu političku stranku. Drago mi je da su tako osjetljivi. Kad bismo mi bili osjetljivi na sve blato koje bacaju, ne bismo mogli disati, ali nama to ne smeta. Spot je super i molim ih da ga što više spominju kako bi narod vidio kako oni muzu”, poručio je.

Premijer je odgovarao i na pitanja o mogućem sudjelovanju Hrvatske vojske na vojnoj paradi povodom Dana pada Bastille u Parizu, osvrnuvši se pritom na izjave predsjednika Zorana Milanovića.

“Hrvatska je kao strateški partner pozvana na tradicionalnu paradu 14. srpnja. MORH i Glavni stožer spremni su uputiti stjegonošu i deset vojnika. Smatramo da je to lijepa gesta, pogotovo jer su i francuski Rafalei sudjelovali u preletu na naš Dan državnosti. Prirodno je da se odazovemo”, objasnio je.

Plenković je pritom poručio da se eventualna protivljenja takvom sudjelovanju ne mogu promatrati odvojeno od, kako je rekao, politike predsjednika Republike.

“Eventualna protivljenja koja njegovi trbuhozborci najavljuju dio su jedne te iste, prije svega antiukrajinske politike. On i njegovi jataci u saboru, a to su i ovi iz ‘Muzemo!’, bili su protiv misije EU za pomoć Ukrajini. Na svojim putešestvijama po općinskim feštama on vodi izrazito anti-EU retoriku. Praktički sve što govori je protiv američke politike, NATO-a, a sada i Francuske. Pa dokle? Efekt toga je potpuno srozavanje vjerodostojnosti Hrvatske. To je jedna provincijska i sebična politika zatvorena u vlastiti šor, koja nas ne vodi nikamo”, rekao je premijer.

Na kraju je dodao:

“Kad bismo ga slijedili, pokazali bismo saveznicima da nismo pouzdani. ‘Nećemo se ni s kim družiti, ne trebaju nam ni Europa, ni NATO, ni Francuska, ni Amerika.’ A tko nam treba? Najbolje da iduće godine predloži da pošaljemo jači kontingent HV-a na paradu u Moskvu. To bi bio spektakl, bilo bi sjajno!”, zaključio je Plenković.

Mario Herceg

Mario Herceg diplomirani je žurnalist i dugogodišnji suradnik portala Aktuelne.com. Tijekom svoje novinarske karijere pratio je brojne političke, društvene i gospodarske teme, s posebnim naglaskom na događaje od javnog interesa u Hrvatskoj i regiji. Kao urednik portala Aktuelne.com posvećen je profesionalnom, odgovornom i vjerodostojnom informiranju čitatelja, uz poštivanje najviših novinarskih standarda.

Povezani članci

Back to top button