Petak, 9 svibnja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, uoči odlaska u Moskvu na obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom, dao je niz političkih izjava koje su izazvale pažnju javnosti u Bosni i Hercegovini i šire. Između ostalog, osvrnuo se na aktuelnu poziciju Republike Srpske u okviru Bosne i Hercegovine, međunarodne odnose te planove za budućnost srpskog naroda na Balkanu.

Dodik je u svom govoru pohvalio izlaganje Željke Cvijanović pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija, ocijenivši ga objektivnim i nepristrasnim. Prema njegovim riječima, taj govor nije bio usmjeren protiv bilo koje etničke zajednice u Bosni i Hercegovini. Također je istakao da se BiH može očuvati samo ako se, kako navodi, vrati temeljnim principima Ustava, jer bi u suprotnom, smatra on, mogla izgubiti legitimitet.

Dodik najavio ideju o jedinstvenoj srpskoj državi: “Ne možemo biti separatisti jer smo potpisnici Dejtonskog sporazuma”
Dodik najavio ideju o jedinstvenoj srpskoj državi: “Ne možemo biti separatisti jer smo potpisnici Dejtonskog sporazuma”

“Mi ne možemo biti separatisti jer smo potpisnici Dejtona”

Dodik je odbacio tvrdnje da vodi politiku separatizma. “Ne može nas se nazivati separatistima jer smo kao strana u Dejtonskom mirovnom sporazumu potpisnici svih aneksa. Time imamo institucionalno pravo na politički stav i učešće u procesima odlučivanja”, rekao je. Njegova poruka bila je da je politička borba koju vodi pravno utemeljena, a ne uperena ka razbijanju BiH.

Kritike upućene Velikoj Britaniji i Zapadu

Govoreći o nedavnom sastanku bh. opozicionih političara sa šefom britanske diplomatije Davidom Lammyjem, Dodik je izrazio sumnju u iskrenost britanske podrške evropskom putu Bosne i Hercegovine. Izrazio je stav da britanska politika ima dugu istoriju neprijateljskog odnosa prema Srbima, te istakao da vjeruje u ideju stvaranja, kako je naveo, “jedne srpske nacionalne države na Balkanu”.

Upravo se čita  Međunarodne osude Milorada Dodika: Francuska i Slovenija uz BiH, Hrvatska kritična prema Schmidtovom izvještaju

Dodao je da poštuje britanske kulturne i naučne domete, ali da ne podržava njihove političke poteze iz prošlosti. „Velika Britanija više nije sila kakva je bila. Nećemo dozvoliti da se miješaju u naše unutrašnje stvari“, izjavio je Dodik, dodajući kako međunarodna zajednica ne treba da pokušava prijetiti političarima iz RS-a. „Ako neko želi da prijeti specijalnim jedinicama, neka pokuša, vremena su se promijenila“, poručio je.

Put u Moskvu: “Bićemo vidljivi i prisutni”

Dodik je najavio da će zajedno sa predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem i članicom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović boraviti u Moskvi na svečanostima povodom Dana pobjede nad fašizmom. Istakao je da vidi to putovanje kao znak poštovanja prema žrtvama Drugog svjetskog rata i priliku za jačanje odnosa sa Ruskom Federacijom.

„Bićemo tamo kao predstavnici Republike Srpske. To je mali, ali važan čin kojim pokazujemo zahvalnost i političku prisutnost“, naglasio je.

Analiza Dodikovih poruka

Poruke koje dolaze iz vrha vlasti Republike Srpske, posebno one koje se odnose na međunarodne aktere poput Velike Britanije i Rusije, izazivaju pažnju javnosti i političke reakcije na svim nivoima. I dok jedni smatraju da Dodik vodi konzistentnu politiku zaštite interesa RS-a, drugi upozoravaju da njegove izjave mogu dodatno narušiti unutrašnje odnose u BiH i uticati na položaj države u međunarodnoj zajednici.

Ideja o jedinstvenoj srpskoj državi na Balkanu, iako nije nova, ponovo je aktuelizovana, što otvara prostor za nova politička tumačenja, ali i potencijalne napetosti.

 

 

(aktuelne.com)

Share.

Prof. dr. sc. Mario Bašić Rođen je 18.11.1990 je godine u Tuzli. DIplomirao je na fakultetu politički nauka u Tuzli smjer žurnalistika Objavio je i nekoliko naučnih radova: Položaj u društvenoj svijetu, Prava radnika u Tuzlanskom kantonu, Drušveni položaj građana. Portal aktuelne.com osnovao je ciljem da probudi svijet građana i da im prenese svoje znanje putem portala

Leave A Reply